اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟


Responsive image

اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟

 

اگه دانشجوین و قصد دارین مقاله بنویسین و یا مدتیه که از دانشگاه فارغ التحصیل شدین و قصد ادامه‌ی تحصیل و یا ارتقای سطح علمی دارین، مقاله نوشتن و تقویت رزومه‌ی علمی یکی از کارهایه که باید انجام بدین.

پروسه‌ی نوشتن مقاله پروسه‌ی پر زحمتیه. امّا دیدن اسم خودتون بر روی فایل نهایی چاپ شده مسلماً پاداش خوبی میتونه برای تلاش‌تون باشه.در این مقاله روش نوشتن مقاله از ابتدا تا زمان چاپ شدنش قدم به قدم توضیح داده میشه.

به طور معمول در این زمینه باید از استاد راهنما کمک بخواین. اما ممکنه به علت ضیق وقت اساتید یا دور از دسترس بودنشون بسیاری از سوالات در ذهن شما در مورد نوشتن مقاله بدون پاسخ بمونه.

اولین قدم : انتخاب مجله‌ی مناسب

اگر قصد نوشتن مقالهای رو دارین که توی یکی از مجلات ISI چاپ بشه باید از مقاله و ژورنال‌های  ISI اطلاع پیدا کنین که در لینک زیر به طور کامل توضیح داده شده.

هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید

در این صورت باید ژورنالی رو انتخاب کنین که بالاترین امپکت فاکتور رو داشته باشه، مقاله‌ی شما باید باکیفیت و منسجم باشه، موضوع جدید با روش علمی مورد بررسی قرار داده باشه چرا که در غیر این صورت پذیرش و چاپ اون در ژورنال‌های معتبر ISI کمی دشوار میشه.

از طرف دیگر چاپ مقاله ISI  تون در ژورنال‌های معتبر مهمه چرا که این ژورنال‌ها توسط نویسندگان و دانشمندان متخصص و مهم خوانده میشه و ارجاعات به مقاله‌ی شما از طرف اونها بر اعتبار مقاله‌تون اضافه می‌کنه.  هم چنین باید ژورنالی رو انتخاب کنین که موضوع مورد نظر پژوهش شما حیطه‌ی موضوعی اون رو پوشش بده. برای این کار لازمه که به سایت این ژورنال‌ها سر بزنید و ببینید در چه حیطه‌ای کار می‌کنن، بالفرض مثال آیا فقط مقاله‌ی ترویجی چاپ می‌کنن یا مقاله‌های پژوهشی رو هم چاپ میکنن. این موضوع مهمه. برای اینکه اگر مقاله‌ی شما پژوهشی باشه چاپ اون در مجله‌ی ترویجی باعث میشه مقالهتون از دید متخصصان بین المللی مربوط به رشته‌تون پنهان می‌مونه.

موضوع دیگه اینه که گاهی اوقات این مجلات برای عکس‌هایی که آنلاین چاپ می‌کنن هزینه‌ی جداگانهای دریافت می‌کنن. اینکه آیا این ژورنال اوپن اکسزه یا اینکه چقدر طول می‌کشه تا مجله‌ی مورد نظر مقاله‌ی شما رو چاپ کنه مهمه.

نوشتن مقاله احتیاج به زمان داره!

نوشتن مقاله زمان‌بر است، اگر می‌خواین کار با کیفیت و ماندگاری بنویسین و واقعاً رزومه‌ی شما رو با ارزش کنه باید زمان قابل توجهی رو بهش اختصاص بدین. اگر مقاله‌تون رو برای یک یا دو سال آینده لازم دارین باید از همین الان شروع کنین.

پروسه‌ی نوشتن مقاله در واقع پروسه‌ی یادگیریه و شما در این مدت با مسائل جدیدی آشنا می‌شین و لازم نیست که در ابتدای کار بر همه‌ی بخش‌ها اشراف داشته باشین. برای شروع پروسه اطلاعات کمی هم داشته باشین کافیه. نباید اصلاً نگران این باشین و نوشته‌تون رو تا مدت‌ها تا جائیکه ممکنه پاک نکنین.

برای این کار لازمه که یه بخش رو تموم کنین، بعد دوباره بررسی کنین. برای مثال زمانی که مقدمه رو می‌نوسین سعی کنین اون رو کامل کنین و بعد از چند بار خوندن اصلاح کنین. این‌جوری با خوندن کامل بر موضوع اشراف بیشتری دارین و اینکه ارتباط پاراگراف‌ها رو بهتر درک می‌کنین.

نوشتن مقاله فرمول داره!

بسیاری از مقالات ISI از الگوی زیر پیروی می‌کنن.

مقدمه و ضرورت موضوع : در این بخش شما دلایل و ضرورت پژوهش رو بیان می‌کنین. اینا نکاتی هستن که قبل از نوشتن مقاله باید مشخص کنین.

اهداف : دراین بخش شما باید اهداف و فرضیه‌های خود رو که قصد آزمایش و بررسی اونها را دارین بیان کنین.

مطالعه و مرور مقالههای قبلی : بررسی مقالههای پژوهشی یا تدریجی قبلی می‌تونه بر سیر منطقی و اقناع خواننده تأثیر گزار باشه و اینکه قبلاً در این حوزه چه پژوهش‌هایی صورت گرفته باعث تسلط نسبی خواننده بر موضوع شما میشه.

روش شناسی تحقیق : در این جا شما شرح مختصری از روش پژوهش خودتون رو بازگو میکنین. مگر اینکه مقاله‌ی شما اختراع و تکنیک جدیدی داشته باشه که در این صورت توضیح خیلی کمی کفایت می‌کنه.

نتایج : این با نتیجه‌گیری فرق داره. دراین‌جا باید نتایح کار خودتون رو بیان کنین. اگر داده جمع کرده‌اید باید در این‌جا جداول و نمودار‌های خیلی واضحی از این داده‌ها بیاورین.

بحث : این بخش دشوار‌ترین بخش مقاله‌اس. دراین‌جا باید نحوه‌ی پیاده‌سازی تحقیق و کاربرد اون رو بیان کنین و اینکه چه فایده‌ای برای تحقیقات و افراد دیگر داره و نتیجه‌ای که گرفتین چه سوالات دیگری رو مطرح می‌کنه.

نتیجه گیری : در این بخش باید خلاصه‌ی کاری رو که کرده‌اید رو بنویسین. می‌تونین در این بخش نتایج رو به صورت لیست نشون بدین، که اصطلاحاً لیست گلوله‌ای گفته می‌شه.

 به این شکل :

  • مثال
  • مثال
  • مثال...

منابع : لیست منابعی که استفاده کردین رو به ترتیب حروف الفبا درج می‌کنین. ترجیحاً کتاب، مقاله و پایان‌نامه رو هر کدام در دسته‌ی خودشون طبقه‌بندی کنین.

نمودار و اعداد ارقام : اعداد و ارقام باید در فونت سیاه و سفید باشه که ذخیره و پرینت گرفتن اونها رو برای خواننده راحت‌تر می‌کنه، برای مثال نموداری که به رنگ آبی کم رنگ یا زرده در پرینت سیاه و سفید اصلاً واضح نیست.

سبک نگارش : سبک نگارش چیزیه که احتیاج به زمان داره تا به پختگی برسه. برای این بخش می‌تونین از استاد راهنماتون کمک بخواین. در این زمینه خیلی می‌تونه کمک‌تون کنه. بدیهیه که لازمه در زمینه‌ی دستور زبان و کلمات، تا حدی حرفه‌ای باشین. بقیه‌ی متغیرها در نگارش بسته به ژورنالی که مقاله رو براش میفرستین ممکنه متفاوت باشه. در لیست زیر تعدادی نکته درمورد نگارش آورده شده :

  • اگر مجله‌ی خاصی رو انتخاب کردین لازمه که راهنمای نویسندگان رو مطالعه کنین.
  • لازمه رفرنس‌ها تونو به صورت صحیح بنویسین.
  • همیشه صریح باشین و از ابهام‌گویی بپرهیزید و نمودار و ارقام و اعداد را خیلی واضح توضیح بدین.
  • دقت کنین که جمله‌های مجهول و غیر مجهول رو به جای همدیگه به کار نبرین. گاهی اوقات از اعتبار مقالاتون کم میکنه.
  • سعی کنین از علائم اختصاری کمتر استفاده کنین چرا که پیگیری مطلب رو برای خواننده کمی دشوار می‌کنه. مگر اینکه استفاده از اون‌ها خیلی رایج باشه که با تقریب خاصی قشر خواننده از اون اطلاع داشته باشن. برای مثال اکثر دانشجویان حقوق می‌دونن که علامت آ.د.م در مقاله حقوقی مخفف آیین دادرسی مدنی است.
  • چارچوب خیلی مهمه، باید مقاله رو چندین بار مطالعه کنین و مطمئن بشید که بخش‌های تکراری نداره.

 

نوشتن چکیده : به گفته‌ی بسیاری از پژوهشگران چکیده مهم‌ترین بخش مقاله‌اس و به همون میزان نوشتن اون دشواره .چکیده را بزارین واسه آخر، زمانی که دید و تصویر واضحی از محتوای مقاله‌تون دارین. معمولاً چکیده بین 200 تا 300 کلمه‌اس و البته بازم لازم به ذکره بستگی داره به مجله‌ای که می‌خواین براش ارسال کنین.

به طور کلی چکیده‌ی شما باید دارای همون طرحی اصلی شما باشه. چکیده باید با جمله‌ای واضح در مورد هدف شما از نوشتن مقاله باشه و در واقع به نوعی نوشته بشه که خواننده رو دعوت به خوندن مقاله بکنه. در چکیده بایستی به صورت خلاصه اهدافتون از تحقیق ،کاری که کرده‌اید  و نتیجه‌ای که گرفتین بیان بشه.

 

 

 

 

 

 

تگ ها:

پوریا دلیری
یک ویراساینسی هستم که پرانرژی برای بهتر شدن و بهتر کردن تلاش می کنم معتقدم همیشه برای متوقف شدن زوده و باید حرکت کرد چون برایند حرکت تک تک ماست که می تونه دنیا رو جای بهتری برای زندگی بکنه.

آخرین مطالب:

منطقه امن ذهن چیه و چرا خروج از منطقه امن ذهن اینقد اهمیت داره ؟
منطقه امن ذهن چیه و چرا خروج از منطقه امن ذهن اینقد اهمیت داره ؟

دیوارهای منطقه امن ذهنتون رو بشکنید و موفق شوید

هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید
هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید

منبع اطلاعات ISI مرکزی جامع برای طبقه بندی و پو...

اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟
اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟

اگه دانشجوین و قصد دارین مقاله بنویسین و یا مدت...

به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!
به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!

بسیاری از ما دور و برمون پر از مجلات موفقیت و ا...