به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!


Responsive image

به هرچیزی فکر کنم به آن می‌رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!

 

بسیاری از ما دور و برمون پر از مجلات موفقیت و انگیزشیه که دچار آلودگی انگیزشی شدیم و باعث شده که هیچ کدوم از توصیه‌هاشون رو تو زندگی جدی نگیریم. امّا حقیقت اینه که خیلی از چیزهایی که تو زندگی‌مون کاربرد نداره بخاطر اینکه تا حالا درست اونا رو نفهمیدیم و درست به کار نبردیم.

 اگه تا حالا براتون پیش اومده باشه که تو مسابقه‌ای یا آزمونی سخت شرکت کرده باشین، معمولاً گفته میشه که تصور کنین اگه موفق شین چه اتفاقی می‌افته و چه احساسی بابت این موضوع دارین؟ تصور موفقیت قبل از موفق شدن یخورده عجیب بنظر می‌رسه. میگن که چشم‌هاتون رو ببندین و خودتون رو تو وضعیتی که هستین تصور کنین. سوال اینجاست که واقعا تصور اهداف، اساس علمی داره یا حقه بازیه؟

جواب مختصر به این سوال اینه که اساس علمی داره! حالا با من همراه شین تا از لحاظ علمی این موضوع رو بررسی کنیم.

تصور و تجسم مثل هیپنوتیزم عمل می‌کنه. زمانی که شخصی هیپونوتیزم می‌شه در واقع الگوهای فکریش از طریق پیشنهادات و توصیه‌ها، دستکاری می‌شن. هیپونوتیزم، مدیتیشن، تصور و تجسم در واقع کارکرد نوروفیزیولوژیکی ( مربوط به ساختار، ماهیت و کارکرد عصب‌ها ) یکسانی دارند. 
افراد موفق در سرتاسر دنیا همیشه ابراز داشته‌ان که قدرت تجسم تأثیر زیادی بر تحقق رؤیاهاشون داشته. افرادی مانند ریچارد برانسون تاجر معروف که در حال حاضر 5 میلیارد دلار ثروت داره و مشکل نارساخوانی دارد . نارساخوانی یا خوانش‌پریشی طبق تعریف ویکی پدیا اصطلاح عام برای تشریح معلولیت آموزشیه. این معلولیت موجب اختلال در روان‌خوانی یا درک مطلب می‌شه. این ناتوانی، می‌تونه خودش رو به عنوان یک مشکل در رابطه با واج‌خوانی، رمزگشایی، دیکته، مهارت شنوایی، حافظه ‌کوتاه‌مدت یا نام‌گذاری ‌ آشکار کنه. ریچارد برانسون در مصاحبه‌ای که با روزنامهی پروینس ( Province Newspaper ) داشته، گفته که" یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت وی تجسم و تصور آینده‌ست که واقعاً چشم‌انداز واضحی از رویاهام رو بم می‌ده" .

جی زی که یکی از موفق‌ترین رپرهای طول تاریخه و هم‌چنین صاحب کمپانی‌های بزرگی در عرصه‌ی صدا و تصویره، در مصاحبه‌ای با که با مجله‌ی اینتروپرنر ( Entrepreneur Magazine ) داشته ابراز کرده که " نکته‌ی کلیدی در کارش اینه که بر اساس واقعیت اهدافی رو برای خودش در نظر می‌گیره  و اون‌ها رو می‌نویسه که این نوشتن حکم تصور کردن رو داره."

افراد زیادی مانند آنتونی رابینز و اوپرا وینفری تأکید زیادی بر قدرت تصور کرده‌ان. تصور کردن، رؤیاپردازیه که خیلی متمرکز اتفاق می‌افته. ذهن شما از بالا به مسائل نگاه می‌کنه و آینده رو به صورت الگوهای ذهنی در میاره.

الگوی ذهنی چیه؟

 اطلاعات در مغز ما به صورت کانکشن بین نورون‌ها ذخیره می‌شه. زمانی‌که شما صحنه‌ای رو می‌بینین، این امواج نوری هستن که به چشم شما میرسن و وارد مغزتون میشن و به صورت یک صحنه ذخیره میشه. مغز متأسفانه یا خوشبختانه گاهی اوقات فرق بین تصاویری که خودش می‌سازه و یا ما می‌بینیم تفاوتی قائل نیست. چیزی رو که خیلی واضح تصور کنین بعد یه مدتی به صورت واقعیت در میاد و قضیه‌ی رانندگی پیش میاد. شما در رانندگی به هر چیزی که نگاه میکنین به سمتش میرین! نکته‌ی خیلی مهم در مورد تصور اینه که شما دنیایی رو با افکار و انرژی خودتون خلق می‌کنین.

تصور جرأت میاره!

تصور یه جرأتی به همراه داره که باعث می‌شه از عهده‌ی خیلی از مشکلات و کارهای فرسایشی بر بیایم. زمانی‌که وضعیتی رو تصور میکنیم، شرایط بر‌امون آشنا می‌شه و وقتی در موقعیت واقعیش قرار گرفتیم خیلی برامون ناشناخته نیس و انجام دادنش راحتتر می‌شه. چرا که مغزمون فک می‌کنه که این کار رو قبلاً انجام داده!

تصور افکار مثبت به همراه داره!

زمانی که می‌خوایم کاری رو شروع کنیم معمولاً با کسی مشورت می‌کنیم، حالا ممکنه به دلایل و ترسهایی که دیگران خودشون دارن ما رو منصرف کنن. وقتی موقعیتی رو تصور کنین موقعیت و فرآیند کار فارغ از افکار منفی دیگران می‌شه. این باعث می‌شه زمانی‌که در پروسه‌ی انجام کار قرار میگیریم مغز ما مانند تصورمون عمل کنه و افکار منفی اطراف رو نادیده بگیره.

تحقیقات زیادی در مورد اساس علمی تصور تاکنون صورت گرفته. یکی از آزمایشات اینه که زمانی‌که در ذهن‌تون تصور می‌کنین که دست راست‌تون رو بالا ببرین قسمتی از مغز شما فعال می‌شه که واقعاً دست راست‌تون رو بالا می‌برین.

نمونهی خیلی جالبی که در زمینه‌ی تصور که در آزمایشات عصب‌شناسی مورد بررسی قرار گرفته اینه که زمانی‌که فردی دچار سکته می‌شه، بخاطر لخته‌ی خون یا انسداد رگ‌های اون قسمت، خون و اکسیژن کافی به اون نمی‌رسه و در نتیجه بافت اون قسمت می میره و این مسئله به بافت‌های اطراف سرایت می‌کنه. زمانی‌که فرد تصور می‌کنه که بازو یا قسمتی که فلج شده رو تکون می‌ده، در واقعیت خون فراوانی به اون منطقه سرازیر می‌شه. بافت‌های مجاور از فلج شدن در امون می‌مونن. این مثال واضحیه از قدرتی که تصور به ما می‌ده.

ورزشکاران از قدرت تصور نیز استفاده‌ی زیادی کرده‌ان. برای مثال در دانشگاه استنفورد تحقیقی انجام گرفته که در اون تونستن از طریق هیپنوتیزم حرکاتی رو که مردان ژیمناستیک‌کار یک سال‌ کار کرده بودن و یاد نگرفته بودن، تصور انجام دادنشون رو بهشون یاد بدن. این ژیمناستیک‌کاران بعد از تصور حین هیپنوتیزم تونستن بسیاری از حرکات پیچیده‌ی ژیمناستیک رو اجرا کنن و از انعطاف بیشتری برخوردار شده بودن! تحقیقات دیگری نشون داده که مردان فوتبالیست زمانی‌که حرکات‌شون رو تصور می‌کنن از اعتماد به نفس بیشتری در طول بازی برخوردار هستن.

با مغز خود هزاران جمله صحبت کنین، نهایتاً در میانه‌ی راه خسته میشه و می‌خواد بخوابه امّا اگر روی کاغذ تصویر کوچکی بکشین انواع احساسات در مغزتون جریان پیدا میکنه. زمانی‌که اهدافی برای خودتون تصور می‌کنین یا می‌خواهین کاری انجام بدین مغزتون شما رو آماده می‌کنه. در واقع اتفاقات به خودی خود اتفاق نمی‌افتن، نهایتاً شما هستین که خودتون رو وقف می‌کنین و نیروی درونی‌تون رو فعال می‌کنین.

سخن آخر اینه که بسیاری از افراد فک می‌کنن با تصور کردن به اهداف خود می‌رسن در صورتی که تصور کردن فقط یکی از ترفندهای ذهنیه که برای رسیدن به اهداف‌تون به شما کمک می‌کنه، هیچکس با تصور محض به جایی نمی‌رسه. لازمه که یه سری به پست روبهرو بزنین. عادات قهرمانان

 به یاد داشته باشین که اصل اساسی رسیدن به خواسته‌ها تلاشه. اینکه کتاب راز رو بردارین و بخونین و فک ‌کنین که با تصور محض به جایی می‌رسین، از لحاظ علمی و منطقی چنین چیزی صحیح نیس. شما با تلاش و برنامه‌ریزی به اهداف‌تون می‌رسین که در این میان تصور باعث وضوح مسیر میشه و ترفند فکریه که مسیر رو برای شما آسون‌تر می‌کنه.

تگ ها:

پوریا دلیری
یک ویراساینسی هستم که پرانرژی برای بهتر شدن و بهتر کردن تلاش می کنم معتقدم همیشه برای متوقف شدن زوده و باید حرکت کرد چون برایند حرکت تک تک ماست که می تونه دنیا رو جای بهتری برای زندگی بکنه.

آخرین مطالب:

منطقه امن ذهن چیه و چرا خروج از منطقه امن ذهن اینقد اهمیت داره ؟
منطقه امن ذهن چیه و چرا خروج از منطقه امن ذهن اینقد اهمیت داره ؟

دیوارهای منطقه امن ذهنتون رو بشکنید و موفق شوید

هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید
هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید

منبع اطلاعات ISI مرکزی جامع برای طبقه بندی و پو...

اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟
اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟

اگه دانشجوین و قصد دارین مقاله بنویسین و یا مدت...

به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!
به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!

بسیاری از ما دور و برمون پر از مجلات موفقیت و ا...