عادات قهرمانان


Responsive image

عادات قهرمانان

 

 بیش از 11 هزار ورزشکار در المپیک ریو به رقابت پرداختند و فقط تعداد کمی از آن‌ها مانند سیمون بایلز و مایکل فلپس معروف شدند و تعداد کم دیگری مدال آوردند و بر سکوی المپیک ایستادند. همه‌ی این ورزشکاران توسط دیگران و توسط خودشان به طور مرتب با همدیگر مقایسه می‌شوند. اما چه عاملی باعث می‌شود‌‌ که این ورزشکاران تا این حد انگیزه داشته باشند و روزهای زیادی را وقف تمرین بکنند؟ دلیل اصلی که ورزشکاران بتوانند در فضایی تا این حد پر از استرس با انگیزه بمانند چیست؟

جانات فادر روانشناس ورزشی که با ورزشکاران سطح پیشرفته کار می‌کند و کتاب "زندگی به عنوان ورزش" را نوشته است، در کتاب خود اذعان کرده است که یکی از بزرگ‌ترین محرک‌های موفقیت در زندگی ورزشی و زندگی عادی اعتماد به نفس است.

سطح اعتماد به نفس شما در واقع چکیده‌ی افکاری شما در مورد خودتان است. افراد موفق اجازه نمی‌دهند چیزهایی مانند حسادت و رقابت‌های ناسالم بر آن‌ها تأثیر بگذارد. فادر می‌گوید با تمام ورزشکارانی که کار کرده‌ام، اولین تفکر ورزشکاران موفق در مواجه با کسانی که که از آن ها بهتر هستند این است که چگونه می توانم از آن‌ها یاد بگیرم، و کسانی که موفق نمی شوند معمولاً با این تفکر شروع می‌کنند که " من از این توانایی برخوردار نیستم".

مقایسه کردن خود با موفقیت‌های افراد دیگر بر عملکرد شما تاثیر منفی می‌گذارد و شما رو به عقب میراند. حال ورزشکار المپیک باشید یا فرد عادی باشید که به دنبال اهداف خود هستید.

فادر هم چنین اضافه می‌کند که مقایسه کردن خود با دیگران فقط زمانی خوب است که انگیزه‌ی شما را بیشتر کند. کلید اصلی این است که با خودتان رقابت کنید و موفقیت را به عنوان یک شخص در نظر بگیرید و هدف این باشد که‌ در بهترین حالت خود باشید نه بهتر از افراد دیگر.

فقط انجامش بده!

فادر در کتابش یادآور می‌شود که افراد موفق مشکلات و شرایط سخت را چالش تلقی می‌کنند تا تهدید. برای مثال بعضی از افراد زمانی که کسانی را می‌بینید که در کار خود موفق هستند پاسخ غریزی و فوری‌شان به این وضعیت پایین‌تر دیدن خودشان است. این موضوع در مورد افراد و ورزشکاران موفق صدق نمی‌کند. این افراد از موفقیت‌های دیگران انگیزه می‌گیرند.

این پاسخ و دیدگاه فکری به صورت طبیعی در همه‌ی افراد وجود ندارد امّا یادگرفتنی است. یک روش این است که بر روی کار خود تمرکز کنید و برای لحظاتی تصویر بزرگ را نادیده بگیرید. حقیقت این است که دستاوردهای بزرگ نتیجه‌ی انجام کارهای کوچک به صورت قدم به قدم است. هر قدمی چالش محسوب می شود و غلبه بر ‌آن موفقیت کوچکی است.

یکی دیگر از کارهایی که ورزشکاران موفق برعکس افراد عادی انجام می‌دهند این است که تمام تلاش خود را برای یک اجرا انجام می‌دهند. آن‌ها پیش بینی می‌کنند، هدف را تعیین میکنند، پیش می‌روند و زمانی که وقت اجرا فرا می‌رسد در مورد آن فکر نمی‌کنند و فقط آن را اجرا می‌کنند.

به عقیده‌ی بسیاری از روانشناسان مانند فادر اعمال انسان سه بعد دارد. تفکر، احساسات و عمل. شما اگر وقت زیادی را بر روی احساسات و تفکرات صرف کنید وقت و انرژی برای عمل باقی نمی‌ماند و این همان چیزی است که شرکت نایک برند خود را بر آن استوار ساخته است. همه‌ی ما می‌دانیم که برند نایک با عبارت " just do it" شناخته می شود. برندی که برای آمریکایی‌ها غیر قابل مقاومت است. اگر دقت کنید آن ها با حذف دو بعد زمان‌بر و انرژی‌گیر احساسات و تفکر، تمرکز را بر روی بعد عمل بیشتر کرده‌اند. چرا که احساسات زیاد در مورد چیزی تولید استرس می‌کند و تفکر زیاد باعث به تعویق انداختن می‌شود.

به طور خلاصه منتظر انگیزه‌ی بیرونی نباشید و کاری را که دوست دارید قدم به قدم شروع کنید. بر کارتان تمرکز کنید و هر روز را با هدف بهتر شدن از دیروز شروع و تمام کنید.

تگ ها:

هیمن شوکتی
علاقمند به تکنولوژی های مدرن و فعال در زمینه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری

آخرین مطالب:

منطقه امن ذهن چیه و چرا خروج از منطقه امن ذهن اینقد اهمیت داره ؟
منطقه امن ذهن چیه و چرا خروج از منطقه امن ذهن اینقد اهمیت داره ؟

دیوارهای منطقه امن ذهنتون رو بشکنید و موفق شوید

هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید
هر آنچه که در مورد مقاله ISI باید بدانید

منبع اطلاعات ISI مرکزی جامع برای طبقه بندی و پو...

اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟
اولین مقاله علمی خود را چگونه بنویسیم؟

اگه دانشجوین و قصد دارین مقاله بنویسین و یا مدت...

به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!
به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!

بسیاری از ما دور و برمون پر از مجلات موفقیت و ا...