چرا تدریس آنلاین؟


Responsive image

چرا تدریس آنلاین ؟

 

 

زمانی‌که تصمیم میگیری که آنلاین تدریس کنی، ممکنه فک کنی این مسیر در عین حال هیجان انگیز (ممکنه مدرس خیلی معروفی بشین و تو خیابون ازتون امضا بخوان) خیلی هم پر زحمته. شما هم شاید تمایل زیادی دارین که آنلاین تدریس کنین ولی درگیر شک و دودلی هستین. باید بگم تا حالا مدرس‌های زیادی تدریس آنلاین رو شروع کردن و هم موفق هم بوده‌ان. پس اگه می‌خواین آنلاین تدریس کنین  فکر نکنین کار انجام نشدنیه.

 تجربه‌ی تدریس آنلاین با تجربه تدریس سنتی فرق داره. بر خلاف تدریس سنتی، تدریس آنلاین بیشتر حول محور تکنولوژی کامپیوتر، نرم افزارهای ضبط صدا و تصویر می‌چرخه. قبل از اینکه مزیتها و چالشهای تدریس آنلاین رو بررسی کنیم، یه توضیح کوچکی در مورد انواع تدریس آنلاین می‌دیم.

به طور کلی دو نوع تدریس آنلاین داریم :

تدریس همگام(Synchronous) :

این نوع تدریس تجربه تدریس زنده است. یعنی دانشجو و استاد همزمان با هم آنلاین میشن و استاد به صورت زنده آموزش می‌ده.، ویدیو از قبل ضبط نشده. این آموزش معمولاً از طریق نرم افزار اسکایپ انجام می‌شه.

تدریس ناهمگام(Asynchronous) :

در این نوع، بر خلاف تدریس همگام دوره‌های آموزشی آنلاین هم‌زمان تدریس نمیشه و میزان درگیری و ارتباط استاد و دانشجو پایین است. دوره‌هایی که در حال حاضر در وبسایتهای ایرانی موجود هستن عمتداً از این نوع هستن.

در ایران با توجه به سرعت پایین اینترنت تدریس همگام خیلی کم استفاده می‌شه. بسیاری از آموزش‌های آنلاینی که در سایت‌های آموزشی موجودن از قبل ضبط شده‌ان.

تدریس آنلاین چه مزیت‌هایی داره؟

انگیزه‌ی تدریس آنلاین میتونه شخصی یا حرفه‌ای باشه. ولی تدریس آنلاین به طور کلی مزیت‌هایی داره شده. تدریس آنلاین باعث میشه که شما 7 روز هفته 24 ساعته به کلاس‌های درس دسترسی داشته باشین. از این نظر شما حتی اگه تمام وقت نیز کار کنین باز می تونین دوره‌های آنلاین‌تون روبسازین بدون اینکه برای شغل دیگهتون خللی پیش بیاره. از همین رو می‌گن که تدریس آنلاین یه شغل خانگیه که با برنامه‌ی کاری منعطف قابل انجامه.

انعطاف زمانی و مکانی :

استفاده از اینترنت برای تدریس آنلاین باعث می‌شه که شما دانشجویانی از اکثر نقاط ایران و حتی خارج از کشور داشته باشین. بدون اینکه مجبور بشین سفر کنین. این ویژگی باعث میشه که حتی کلاس های تک نفره هم داشته باشین و با دانشجویان مختلف در ارتباط باشین.

دسترسی به منابع علمی :

 زمانی‌که آنلاین تدریس می‌کنین 24 ساعته و 7 روز هفته به آخرین منابع و کتاب‌های دنیا که پی دی اف دارن، دسترسی دارین و می‌تونین در حین تدریس از اونها کمک بگیرین. استفاده از این منابع در دوره‌های آنلاین خیلی راحت‌تره. واحد آموزش بعضی از سایت‌های خارجی کتابخانه‌ مجازی دارن که مدرس‌هاشون از اون استفاده میکنن.  ویراساینس موتور جستجوی علمی داره که شما می‌تونین از 4 میلیون مقاله‌ی فارسی و انگلیسی برای غنی‌تر کردن محتوای دوره‌هاتون استفاده کنین.

کیفیت اجرا :

در تدریس آنلاین کیفیت اجرایی بالاس. برای اینکه شما در کلاس‌های درس سنتی مجبور هستین توجه رو بین تعدادی افراد تقسیم کنی. در صورتی که با عدم تقسیم توجه، تمرکز شما بیشتر شده و کیفیت اجرایی شما بیشتر می‌شه.

مدیریت کلاس :

دوره‌ی آموزشی آنلاین خیلی آسون‌تر مدیریت می‌شه. بسیاری از مدرسین آنلاین گفتهان که تنوع نرم افزارها باعث می‌شه که کارایی اونها بیشتر بشه. چرا که نرم افزارهای مختلف در زمینه صدا و تصویر گزینه های متنوعی برای ویرایش دوره در اختیار مدرس قرار می‌دن.

تنوع دانشجویان :

دوره‌های آنلاین به مدرس این فرصت رو می‌ده که با دانشجویان مختلف با پیش‌زمینه‌های فرهنگی و محلی مختلف در ارتباط باشه و تجربه‌ای متفاوت براش رقم بزنه.

توزیع دانش:

بسیاری از ما‌ها علاوه بر انگیزه‌های مالی برای تدریس، انگیزه‌های انسانی و اخلاقی برای نشر دانش‌مون داریم. در بسیاری از نقاط کشورمون دسترسی به آموزش خوب به علت بالا بودن هزینه برای آموزشگاه یا نبودن تقاضا برای یک رشته یا درس خاص‌، امکان‌پذیر نیست. تدریس آنلاین این امکان را برای شما به وجود آورده تا نقش سازنده‌ای در آموزش نیروی متخصص در مناطق محروم و کم امکانات داشته باشین.

آزادی در انتخاب نوع تدریس :

زمانی‌که شما برای آموزشگاه خاصی کار می‌کنین قاعدتاً باید روش تدریس‌تون رو به اون چیزی که اونا میخوان تغییر بدین. اما زمانی‌که به صورت آنلاین تدریس می‌کنین روش خاص خودتون رو دارین. شما تقریباً در روش تدریس‌تون آزادین و می‌تونین برند شخصی خودتون رو بسازین (خلاصه آقا بالا سر ندارین).

تدریس آنلاین هم‌زمان که منافع زیادی داره چالش‌هایی هم داره. یکی از این چالش‌ها اینه که دانشجویانی کار می‌کنن با بستن دوره‌ یه کلیک فاصله دارند. از این رو به عنوان مدرس پا بند کردن دانشجو برای پیگیری دوره تا حدی در حیطه‌ی مسئولیت شماست. امّا به این معنی نیست که شما نمی‌تونین بر این چالش‌ها غلبه کنین. با روش تدریس خوب و محتوای غنی و تا حدی مهارت‌های بازاریابی  می‌تونین مدرس آنلاین موفقی بشین.

تگ ها:

پوریا دلیری
یک ویراساینسی هستم که پرانرژی برای بهتر شدن و بهتر کردن تلاش می کنم معتقدم همیشه برای متوقف شدن زوده و باید حرکت کرد چون برایند حرکت تک تک ماست که می تونه دنیا رو جای بهتری برای زندگی بکنه.

آخرین مطالب:

به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!
به هرچیزی فکر کنم به آن می رسم، واقعیت علمی یا حقه بازی؟!

بسیاری از ما دور و برمون پر از مجلات موفقیت و ا...

چرا تدریس آنلاین؟
چرا تدریس آنلاین؟

تجربه‌ی تدریس آنلاین با تجربه تدریس سنتی فرق دا...

چرا کلاس خصوصی آنلاین ؟
چرا کلاس خصوصی آنلاین ؟

اگه شما از اون دسته از آدمایی هستین که تنهایی ر...

چگونه تدریس در ویراساینس  رو شروع کنم ؟
چگونه تدریس در ویراساینس رو شروع کنم ؟

در این مقاله نکاتی که برای شروع تدریس به آنها ن...