کشف ردپای قدبلندترین گونه ی انسان

دانشمندان مجموعه ای متشکل از 13 فسیل انسان را در تانزانیا کشف کردند. این فسیل ها مربوط به 3.7 میلیون سال پیش هستند که گمان میرود متعلق به بلند قد ترین اجداد ما انسانها باشد.

کشف این فسیل حائز اهمیت فراوان است چرا که علاوه بر اینکه دید نوینی از مسیر تکامل انسان کنونی به ما میدهد  این مسئله را هم مطرح میکند که انسان ماقبل تاریخ قدبلندتر از آن چه ما می پنداشته ایم بوده است.

بر طبق سرپرست تیم تحقیق فیلدز تیماسو استاد دانشگاه دارالسلام در تانزانیا ردپاها 26 سانیتمر طول دارد...

معنی خلاقیت

خلاقیت واقعا یعنی چی؟!

اصالت،کارایی،شگفتی- این ها معیارهای اصلی هستند تا بتوانیم اثری را خلاقانه قلمداد کنیم. با این وجود خلاقیت موضوع یچیده تری است که مباحث زیر مجموعه ی زیادی دارد و حتی خود شخص خالق به اندازه ی اثری که خلق کرده است مهم است.

توضیحی که علم میتواند در مورد خلاقیت داشته باشد در مقاله ی زیر ارائه شده است.

...

چرا مغز آرام خلاق تر است؟

چرا مغز آرام خلاق تر است؟

در دسامبر 2015 در آمریکا  کتابی تحت عنوان " استراحت: چرا زمانی که کمتر کار میکنید بازدهی بهتر دارید؟" منتشر شد.در این کتاب آلکس سوجینگ کیم پانگ نویسنده ی کتاب اظهار داشته است که استراحت های کوتاه برای خلاقیت و بازدهی بسیار اساسی هستند.پانگ مشاور ارشد  در تحقیقات والس است  و به عنوان استاد مدعو در دانشگاه استنفورد تدریس میکند. پانگ در حوزه ی خواب و بازی ، استراحت های کوچک و ورزش و تاثیرات آن ها بر فعالیت های شناختی کار کرده است. در متن زیر خلاصه ای صحبت های وی در مورد اهمیت و...

ارتباط شادی و سلامت

شوخی کنید تا مریض نشوید

<p">شوخی کنید یا بمیرید! این اصطلاحی است که به لطف مطالعات گسترده ای که در ماه آوریل در رشته ی سایکوسوماتیک منتشر شد ،معانی های خیلی جدیدی پیدا کرد.زنانی که حس شوخ طبعی زیادی دارند بیشتر از زنان دیگر عمر میکنند و کمتر دچار بیماری ، خصوصا عفونت و بیماری های عفونی میشوند. مردان خوشحال و شوخ نیز بنظر میرسد که در برابر عفونت مقاوم تر باشند.

در یک تحقیق 15ساله محققین نروژی دریافته اند که ارتباط مستقیمی  میان حس شوخ طبعی ومرگ و میر در میان زنان و مردان  53 و 56 وجود دارد....

حداکثر سن انسان

آیا انسان به حداکثر طول عمر خود رسیده است؟

دانشمندان به تازگی اعلام داشته اند که محدودیتی برای سن بشری وجود دارد و انسان نیز به آن دست یافته است.هزاران سال است انسان ها به دنبال راهی میگردند که بتواند عمر طولانی تری داشته باشند. البته گامهای ارزشمندی بخصوص در یک قرن  گذشته در این رابطه برداشته شده است . اما بر طبق مطالعاتی که در مجله ی طبیعت یا نیچر منتشر شده است موانع طبیعی برای ازدیاد طول عمر بشر وجود دارد که امکان طول عمر بسیار زیاد را از بین میبرد. نویسندگان این مقاله اظهار داشته اند که داده های ما حاکی از این است که اگر م...

درمان ایدز

دارویی نوین برای درمان ویروس ایدز

گروهی 50 نفری از بیماران مبتلا به ایدز که تحت درمان جدید ویروس ایدز بودند، بعد از تکمیل درمان هیچ علامتی از ویروس در بدن آن ها مشاهده نشد. علایم اولیه بسیار امیدوار کننده بوده است اما هنوز نمیتوان با قاطعیت گفت که ایدز درمان شده است. این ویروس ممکن است که دوباره عود کند. ماندگاری تقریبا زیاد این دارو در بدن ردیابی ویروس را در بدن کمی با دشواری همراه  کرده است.

تیم درمان که متشکل از افراد پنج دانشگاه بریتانیا و انیستیتو خدمات درمانی بریتانیا، اعلام  کرده اند که ما تقریبا د...

ردپا دایناسور

کشف ردپای بزرگ ترین دایناسور در مغولستان

یکی از بزرگ ترین ردپاهای دایناسورها در یکی از بیابان های گبی در مغولستان کشف شد.ناحیه ای بسیار خشک که در شمال چین و جنوب مغولستان قرار دارد. محققین ردپای عظیمی را از خاک بیرون آورده اند که 77 سانتیمتر عرض و 106 طول دارد. محققین تیمی متشکل از متخصصین ژاپنی و مغولستانی هستد که اعلام داشته اند این کشف اهمیت بسیار زیادی دارد و در کشف علت انقراض دایناسورها حائز اهمیت فراوان است.

این ردپا بر گفته ی محققین به دایناسوری عظیم الجثه ای با گردن دراز تعلق دارد که گیاه خوار نیز بوده است. هم چنی...

آکنه مانع پیری میشود

خبر خوب برای افراد دارای آکنه

تحقیقات جدید در خصوص آکنه نشان داده است که کسانی که  جوش دارندبا افزایش سن جوان میمانند و خبر خوبی برای کسانی است که مشکل آکنه دارند. مقایسه ی اطلاعات ژنتیک زنان دارای آکنه و بدون اکنه  نشان داد که به طور چشمگیری زنان دارای آکنه  دارای تلومرهای طولانی تری نسبت   به زنان بدون آکنه هستند. این یافته ها بدین معنی است که سلول های این افراد در گذر زمان از اکسیداسیون و تخریب در امان میمانند.

سایمون ریبره مدیر این تحقیقات در دانشگاه سلطنتی لندن اظهار داشت که :در طول سال...