× خانه ژورنال ها پست ها ثبت نام ورود

چگونه بدون رسیدن به مرز جنون، پایان نامه ی کارشناسی ارشد خود را بنویسم؟!

ندا آتشی

5 ماه،1 هفته قبل

شاید بتوان گفت، پایان نامه ی کارشناسی ارشد برهه‌ای از زندگی شماست که خیلی چیزها را آزمایش خواهید کرد مثلا تواناییتان برای داشتن یک برنامه کاری منظم، زمان بندی جلسه‌ها و پرسیدن سوالاتی که ممکن است جوابشان را بدانید اما باید حداقل در 50 صفحه بسط داده شوند. من تصمیم گرفته‌ام نحوه انجام پایان‌نامه‌ام را با شما در میان بگذارم. امیدوارم تجربیات من به درد شما بخورد و هرچند اندکی از میزان استرس شما بکاهد.شما اگر با مفهوم همبستگی آشنا دارید می دانید که هر چیزی که در این مسیر اتفاق می افتد برای شما میتواند کمک‌کننده است. امیدوارم که این نکات برای شما مفید باشه و اگر دارید این روند را طی می کنید خواندن این مقاله باعث ‌شود احساس کنید که تنها نیستید و یا ممکن است به هر دلیلی این مقاله را بخوانید و به هر حال من از این بابت خوشحالم.

راهنمای مطالعه ی منابع پژوهشی در وقت محدود

ندا آتشی

11 ماه قبل

هرچه مقالات بیشتری بخوانید ، بیشتر یاد خواهید گرفت و خواندن منابع بعدی برای شما بالتبع سریع تر و آسان خواهد شد. زمانی که در طول دوران تحصیل خود قصد دارید در حوزه ی خاصی شروع به پژوهش کنید علایق علمی و حوزه ی مطالعات شما از دید ساده شروع می‌شوند قدم بعدی این است که بینش علمی پیدا می‌کنید و در می یابید که نویسندگان و گروه‌های خاص روی چه چیزی کار می‌کنند و اهمیت موضوعی که فرا میگیرید را بهتر درک خواهید کرد.

چگونه نیروی شگفت‌انگیز مغز خود را به کار بگیرید و به یک دانشجو برتر تبدیل شوید.(قسمت اول)

ندا آتشی

1 سال قبل

این مقاله ترجمه ای است از مقاله ای تحت عنوان How to Unlock the Amazing Power of Your Brain and Become a Top Student که توسط دیوید هندل بنیانگذار آیدوریکال (idorecall.com) نگارش شده است. آیدوریکال نهادی است که به دانشجویان در رسیدن به موفقیت های اکادمیک کمک می کند.

چگونه نیروی شگفت‌انگیز مغز خود را به کار بگیرید و به یک دانشجو برتر تبدیل شوید.(قسمت دوم)

ندا آتشی

1 سال قبل

در قسمت اول این مقاله نویسنده به داستان دوران تحصیل خود پرداخت و این که با چه تکنیک هایی خودش را از دانشجویی با نمرات افتضاح به دانشجویی شاگرد اول ارتقا داده است. در قسمت دوم ادامه ی استراترژی هایی که وی به کار برده است.

چکیده مقاله خود را چگونه بنویسیم؟

علیرضا یوسفی زاده

2 سال،2 ماه قبل

نوشتن چکیده مقاله ممکن است کار مشکلی باشد، چون باید اطلاعات خیلی زیادی را در یک حجم خیلی کوچک جای دهید. در این یادداشت به شما می‌گوییم چگونه آن را بنویسید. برای راحتی پیش‌برد کار نوشتن مقاله، نگارش چکیده را برای آخرین مرحله نوشتن مقاله قرار دهید. بعد از اینکه مقاله‌تان را کامل کردید، آن را بخوانید و حالا خلاصه هر بخش را که به نکات اصلی اشاره می‌کنند جدا کنید. برای این کار می‌توانید از روش حذف کردن استفاده کنید. بدین صورت که برای مثال این کار را انجام دهید: برای خلاصه بخش نتایج، مهم‌ترین یافته‌هایتان را لیست کنید، آنقدر از این لیست حذف کنید تا فقط یافته‌های خیلی مهم‌تر باقی مانده باشند.

وب تاریک: در دنیای اینترنت پنهان چه میگذرد؟

ویراساینس

1 سال قبل

فقط برای لحظه ای تمام اینترنت را به صورت یک جنگل تصور کنید - گستره وسیعی که تا چشم کار می کند سبز رنگ و زیبا است. و در این جنگل، جاده های خاکی و فرسوده برای رفتن از نقطه الف به نقطه ب وجود دارد. این مسیرها را موتورهای جستجوگر محبوبی همچون گوگل درنظر بگیرید که به شما به عنوان کاربر اجازه می دهد تا لزوماً تنه درختان را مشاهده کنید و به راه خود ادامه دهید. اما، دورتر از این جاده ها - و به دور از گوگل - درختان جنگل چشم انداز شما را پنهان می کنند.

هشت نکته ی کلیدی نوشتن مقاله ی علمی پژوهشی از روی پایان نامه

امید کوشکی

2 سال،3 ماه قبل

نوشتن مقاله علمی‌پژوهشی برای محققین، پژوهشگران و همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی بسیار حائز اهمیت است. اکثر نویسندگان تمایل دارند بخشی از تحقیق یا رساله دکترای خود را به‌عنوان یک پایه علمی،جهت نوشتن مقاله علمی‌پژوهشی استفاده کنند. درحالی‌که این روش، کاملاً علمی‌و منطقی است اما الزامات یک پایان‌نامه در مقایسه با یک مقاله علمی که قرار است در مجله‌ای چاپ و منتشر شود کاملاً متفاوت است. اطمینان از اینکه شما تا چه حد با این الزامات آشنا هستید می‌تواند عاملی اساسی برای پذیرش یا رد مقاله شما باشد.

آیا دنیای ما واقعی است؟

1 سال،1 ماه قبل

نیویورک – اگر شما، من و هرکسی و چیزی در کیهان واقعاً شخصیت‌های موجود در یک بازی کامپیوتری عظیم باشیم، ما لزوماً از آن خبر نداریم. این تصور که جهان یک شبیه‌سازی است، بیش‌تر به طرح «ماتریکس» می‌ماند، اما این هم یک فرضیه علمی معقول است. محققان سه شنبه در بحث یادبود سالانه آیزاک آسیموف اینجا در موزه امریکایی تاریخ طبیعی به این مفهوم فکر کردند.

نگارش مقاله ی علمی پژوهشی: ۶ کاری که قبل از نگارش مقاله باید انجام بدهید

محمد امیررحمانی

2 سال،4 ماه قبل

نگارش مقاله علمی‌پژوهشی نیازمند تجربه است. دکتر انجل برجا با بهره‌گیری از تجربیات گسترده خود به عنوان نویسنده، داور و سردبیر، در قالب پیشنهاد، به نویسندگان می‌گوید چگونه مقاله خود را نگارش کنند، به داوران در مورد فرآیند بررسی نکاتی را یادآور می‌شود و به سردبیران کمک می‌کند نقاط قوت و ضعف یک مقاله را چگونه پیدا کنند. این یادداشت اولین مطلب نگارش مقاله ی علمی‌پژوهشی می‌باشد.

پروپوزال دکتری(Phd) چه ویژگی هایی دارد

علیرضا یوسفی زاده

2 سال،3 ماه قبل

پروپوزال دکتری، طرحی کلی از پروژه پیشنهادی شماست که طراحی شده تا سوالی را مطرح کند و روشی برای بدست آوردن پاسخ آن ارائه دهد. پروپوزال دکتری باید توضیح دهد چرا رسیدن به جواب آن سوال اهمیت دارد و پرسش مطرح شده در کجا ریشه دارد. پروپوزال دکتری کمک می‌کند تا روشی جدید برای انجام تحقیقات یا متدی برای پیدا کردن پاسخ سوال بدست بیاید. همچنین شما باید در پروپوزال دکتری اساتید را در مورد این‌که شما فرد مناسبی برای انجام این کار هستید، راضی کنید. اما یک پروپوزال دکتری استاندارد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

آموزش پروپوزال نویسی برای کارشناسی ارشد(قسمت اول)

علیرضا یوسفی زاده

2 سال،4 ماه قبل

هر دانشجویی در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا حداقل یک‌بار نیاز به پروپوزال نویسی دارد. پروپوزال نویسی کار سختی نیست، اما اصولی دارد که باید حتما رعایت شود. در ابتدا بهتر است بدانیم پروپوزال چیست و چه هدفی از طریق پروپوزال نویسی دنبال می‌شود.

آموزش پروپوزال نویسی برای کارشناسی ارشد(قسمت دوم)

علیرضا یوسفی زاده

2 سال،4 ماه قبل

در بخش اول این آموزش ماهیت پروپوزال نویسی را برایتان بیان کردیم و گفتیم که هدف از نوشتن پروپوزال چیست. در ادامه توضیح دادیم برای ایجاد چارچوب یک پروپوزال استاندارد باید به چه نکاتی توجه کینم و چه مواردی را در نظر بگیریم. در بخش دوم بحث در مورد ساختار پروپوزال را آغاز کردیم و گفتیم که پروپوزال پایان‌نامه شما باید عناصر زیر را به ترتیب زیر شامل شود:

مدیتیشن و یوگا: چگونگی افزایش بهره وری در نوشتن پایان نامه دکتری

زهرا کوثری

1 سال قبل

مقاله ی زیر ترجمه ی مقاله ی Mindfulness, meditation and Yoga: how to increase productivity in PhD thesis writing خانم تاتیانا سی.استایلری محقق و دکترا است که در زمان تحصیل خود در خصوص سختی های پایان نامه ی دکترای خود به نگارش آورده است.

نوشتن پایان نامه: ۱۰ توصیه ی طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

محمد امیررحمانی

2 سال،3 ماه قبل

نوشتن پایان‌نامه همواره یکی از دغدغه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری بوده است. در مطلب زیر ده نکته ی طلایی برای پایان سریع و درست پایان نامه برای شما آماده شده است.

واقعیت هایی که قبل از ورود به دوره دکتری باید بدانید

علیرضا یوسفی زاده

2 سال،3 ماه قبل

اگر می‌خواهید برای دوره دکتری اقدام کنید، احتمالا هر دانشجو و استاد و مسئولی که در اطرافتان هست، نکته ای را به شما گوشزد می‌کند و تاکید می‌کند تا آن را حتما در نظر بگیرید. حالا اگر این را کنار حرف‌های والدین و مطالبی که خودتان در اینترنت می‌خوانید، بگذارید، متوجه می‌شوید که چیزهای زیادی برای شنیدن و دانستن وجود دارد. اما مشکل اصلی اینجاست که تنوع زیاد و حجم بالای این توصیه‌ها باعث می‌شود تا شما نتوانید تشخیص دهید تا باید به کدام گوش دهید

چگونه درجه اعتبار علمی مقالات را تشخیص دهیم

علیرضا یوسفی زاده

2 سال،4 ماه قبل

در بسیاری از حوزه‌های علمی، مقالات از منابع معتبر و پراستناد و حتی مهم‌ترین منبع به شمار می‌روند. مطالعات تحلیل استنادی نشان می‌دهند که در حوزه‌های فنی و مهندسی و علوم تجربی و آزمایشگاهی به طور عمومی، مقالات مهم‌ترین منابع پژوهشی هستند. از این رو در این نوشته، سعی کرده ایم اعتبار انواع مقالات علمی را مورد بررسی قرار دهیم. چراکه به عنوان پژوهشگر زمانی که تصمیم می گیرید که مقاله ای را منتشر کنید نوع مقاله نقش بسزایی در ارتقای رزومه ی علمی شما دارد.

تصاویر زیبا از گرم ترین نقطه ی زمین

ویراساینس

3 سال قبل

اتیوپی برخی از زیباترین مناظر جهان را در خود جای داده است؛ از جمله چشمه های گوگردی بسیار تماشایی. در اوایل ماه جاری، کارل کورت – از عکاسان مشهور که موفق به دریافت جوایز بین المللی شده است– به تماشای یکی از این چشمه ها رفت که در قاعده آتشفشان دالول (Dallol) واقع شده است. این منطقه خیره کننده به مساحت حدود 600 کیلومتر (370 مایل) در شمال آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی قرار دارد؛ البته بسیاری از این تصاویردر هیچ کجای دیگر در دنیا دیده نمی شود.

آیا زمانی می رسد که همه ی آهنگ ها ساخته شوند?؟

ویراساینس

3 سال،1 ماه قبل

در آیتون استور فروشگاه موسیقی شرکت اپل 28 میلیون آهنگ مختلف وجود دارد. سایت لست اف ام نیز 45 میلیون آهنگ مختلف دارد و دیتا بیس سایت گریس نوت از وجود 130 میلیون آهنگ مختلف با عناوین مختلف خبر میدهد اگر قرار باشد شما بدون وقفه تمام آهنگ های گریس نوت رو گوش بدهید 1200 سال طول می کشد تا همه ی این ها را بشنوید. 130 ملیون عدد بزرگی است ولی حد نهایی دارد.

چرا ما بازی دوست داریم

ویراساینس

2 سال،3 ماه قبل

چرا ما بازی دوست داریم ، چه ویدیو گیم باشد و یا اسم فامیل و یا بازی خیلی فیزیکی مثل فوتبال. بازی ها خیلی عحیب هستند چرا با اینکه مجبور نیستیم حریف می طلبیم؟ برنارد سویت طراح بازی های کامپیوتری در دهه ی 70 میلادی گفته است که بازی کردن تلاش داوطلبانه ای است برای غلبه بر موانع غیر ضروری.

آیا خلاقیت را می شود تعریف کرد؟

ویراساینس

1 سال قبل

اصالت،کارایی،شگفتی- این ها معیارهای اصلی هستند تا بتوانیم اثری را خلاقانه قلمداد کنیم. با این وجود خلاقیت موضوع پیچیده تری است که مباحث زیر مجموعه ی زیادی دارد و حتی خود شخص خالق به اندازه ی اثری که خلق کرده است مهم است. توضیحی که علم میتواند در مورد خلاقیت داشته باشد در مقاله ی زیر ارائه شده است.

گودال ماریانا: عمیق ترین نقطه ی پوسته زمین

ویراساینس

2 سال،7 ماه قبل

گودال ماریانا منطقه ای هلالی شکل در غرب اقیانوس آرام وشرق جزیره های ماریانا در نزدیک گوام است. این منطقه بخاطر ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی اش معروف است. گودال هلالی شکل ماریانا دربردارنده ی عمیق ترین نقاط کره ی زمین است که در منفذهای کف آن حباب های کربن دی اکسید و گوگرد مایع بیرون می آید. در کف این گودال هم چنین رسوبات آتش فشانی فعال وجود دارد و موجودات زنده ای که در محیطی با فشار هزار بار بیشتر از سطح دریا زندگی میکنند.

آموزش نگارش مقاله 3
ویراساینس 0
دانشجویی 4
پروپوزال و پایان نامه 7
عمومی 9